Ολυμπιάδα

Η τελική κατάταξη μεταλλίων των Παραολυμπιακών Αγώνων. Πολωνικά από 25. μετάλλιο

Ο πρώτος μεταξύ των Πολωνών αθλητών που κέρδισε ένα μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο ήταν ο ποδηλάτης με προβλήματα όρασης Marcin Polak, ο οποίος με τον πιλότο του Mikhail Lendos κέρδισε χάλκινο στον αγώνα των 4000 μέτρων. Την ίδια ημέρα, ο Adrian Castro κέρδισε το ασήμι στο διαγωνισμό Σουβλάκι της ομάδας Β.

25 μετάλλια Πολωνών αθλητών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο
Ο πρώτος χρυσός της τρίτης ημέρας των Αγώνων κέρδισε η Rosa Kozakovskaya, η οποία με αποτέλεσμα 28,74 Μ.στο Mace throw (F32) έθεσε ένα νέο παγκόσμιο ρεκόρ, κερδίζοντας με σιγουριά τον ανταγωνισμό. Πέντε ημέρες αργότερα, η 32χρονη γυναίκα έθεσε δύο παγκόσμια ρεκόρ… βολή. Ωστόσο, η Αναστασία Μοσκαλένκο έβγαλε τα όνειρά της για χρυσό σε αυτόν τον διαγωνισμό. Η πολωνική γυναίκα, έτσι, χαίρεται με ασήμι.

Πολωνοί Παραολυμπιονίκες κέρδισαν επίσης δύο μετάλλια στο πινγκ-πονγκ. Η Natalia Partyka και η Karolina treschina κέρδισαν χρυσό και χάλκινο, ενώ ο Rafal Chuper έφτασε για τις ασημένιες και χάλκινες σφαίρες.

Κατάλογος Πολωνών μεταλλίων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο:

Χρυσό (7): Roza Kozakowska (στίβος), ο Πάτρικ Γεωργίου (πινγκ-πονγκ), Peter Kosewicz (στίβος), Μπάρμπαρα Bieganowska-Ζέιτζακ (στίβος), Karolina Kuharczyk (στίβος), Βόρεια Συνδέσμου, Ναταλία Partyka (πινγκ-πονγκ), Ρενάτα Slivinska (σφαιροβολία της κατηγορίας F40)
Ασημι (6): Αντριάν Κάστρο( ξιφασκία), Μίχαλ Ντερού (Στίβος), Ραφάλ Τσούπερ( πινγκ πονγκ), Λουκίνα Κορνόμπις( Στίβος), Ρόζα Κοζακόβσκα (Στίβος), Σάιμον Σοβίνσκι (σκοποβολή)
Χαλκός (12): Μάρτιν Polak και Μιχαήλ Ładosz (ποδηλασία πίστας αυτοκίνητα), Andrey Kozdryk (άρση βαρών), Λεχ Stoltman (στίβος), Maxim Chudzicki (πινγκ-πονγκ), Karolina Svyazka (πινγκ-πονγκ), Ναταλία Partyka (πινγκ-πονγκ), Vsevolod Zyablik (άρση βαρών), Ρενάτα Luzha (ποδηλασία), Ολίβια Jabłońska (κολύμβηση), Rafal Czuper, Τόμας Jakimczuk (πινγκ-πονγκ), Evgeny Lepiato (στίβος), Αλίκη Jeromin (στίβος)
Το πιο αδύναμο μετάλλιο σε 29 χρόνια
Τα 25 μετάλλια που κέρδισαν οι Πολωνοί αθλητές είναι ασθενέστερο αποτέλεσμα από ό, τι στα προηγούμενα παιχνίδια. Την τελευταία φορά που οι Πολωνοί σημείωσαν λιγότερα γκολ στη Βαρκελώνη το 1992 – 19. Λαμβάνοντας υπόψη τα μετάλλια Ζλότι, στον ΧΧΙ αιώνα, μόνο οι αγώνες του Πεκίνου ήταν πιο αδύναμοι από την άποψη αυτή (πέντε).

Ρίο ντε Τζανέιρο 2016: 39 μετάλλια-9 Ζλότι, 18 ασημένια και 12 χάλκινα (10. θέση στον πίνακα)
Λονδίνο 2012: 36 μετάλλια-14 Ζλότι, 13 ασημένια και 9 χάλκινα (9. θέση στον πίνακα)
Πεκίνο 2008: 30 μετάλλια – 5 Ζλότι, 12 ασημένια και 13 χάλκινα (18. θέση στον πίνακα)
Αθήνα 2004: 54 μετάλλια-10 Ζλότι, 25 ασημένια και 19 χάλκινα (18. θέση στον πίνακα)
Μέχρι στιγμής, τα καλύτερα παιχνίδια για τους Πολωνούς Παραολυμπιονίκες ήταν η εκδήλωση του 1980 στο Arnhem. Οι Πολωνοί σημείωσαν μέχρι και 177 γκολ (75 Ζλότι, 50 ασήμι και 52 χάλκινα). Στην τελική κατάταξη, Οι Αμερικανοί είχαν τον ίδιο αριθμό μεταλλίων, αλλά κέρδισαν περισσότερα ασημένια (66) και χάλκινα (54) pucks.